22.06.23

Isikukeskse erihoolekande teenusmudeli rakendamine kohalikus omavalitsuses" 2023-2024 (ISTE)

 

Kohila Vallavalitsus osaleb pilootprojektis „Isikukeskse erihoolekande teenusmudeli rakendamine kohalikus omavalitsuses". Antud projekti raames katsetatakse  Sotsiaalkindlustusameti ja kohaliku omavalitsuse koostöös uue isikukeskse komponendipõhise erihoolekande teenusmudeli rakendatavust omavalitsustes perioodil jaanuar 2023 - detsember 2024. Eesmärgiks on katsetada psüühilise erivajadusega inimeste abistamisel teenuskomponentidel põhinevat lähenemist ja testida korraldusskeemi, kus psüühilise erivajadusega inimeste teenuste korraldaja rollis on kohalik omavalitsus. See tähendab, et projektis osalev inimene ei pea enam läbima erihoolekande teenuste vajaduse hindamist Sotsiaalkindlustusametis vaid saab seda teha oma piirkonna kohalikus omavalitsuses. Samuti pakutakse teenuseid senistest erihoolekandeteenustest paindlikumalt ja mitmekesisemalt läbi erinevate teenusekomponentide eelkõige kohapeal.  Varasemal perioodil osales Kohila Vallavalitsus antud projektis perioodil 2019-2021 ja 2022.

Antud  teenusmudeli sihtrühmaks on raske, sügava või püsiva kuluga psüühilise erivajadusega isikud, kelle puhul on täidetud kõik alljärgnevad tingimused:

  • isik on 16- aastane ja vanem;
  • isikul ei ole diagnoositud põhidiagnoosina dementsust ega alkoholisõltuvust;
  • isik vastab ühele järgmistest tingimustest:
  •  isik on erihoolekandeteenusel, kuid tema abivajadus on muutunud (nt vajab vähesema toetusega teenust)
  •  isik ei kasuta veel erihoolekandeteenuseid, kuid on erihoolekandeteenuse järjekorras, või
  •   isik vajab sotsiaaltöötaja hinnangul toimetulekuks ja ühiskonnas osalemiseks või tööturule sisenemiseks toetavaid ja integreeritud teenuseid.

Kokku on projekti kaudu teenusekomponente võimalik pakkuda kuni 25. psüühilise erivajadusega isikule.

Projekti sisenemiseks ja teenusekomponentide vajaduse hindamiseks tuleb eelpool kirjeldatud tingimustele vastaval isikul või tema lähedasel pöörduda vallavalitsuse sotsiaaltöö spetsialisti poole. Spetsialist viib läbi teenusekomponentide vajaduse hindamise nii vestluste (mis võib vajadusel toimuda nii inimese kodus või mujal kokkulepitud kohas), kui olemasolevate dokumendituga tutvumise kaudu  mille käigus selgub, kas inimene vajab antud projekti teenusekomponente ning millised on tema vajadused. Kui vajadus on olemas, lepivad sotsiaaltöö spetsialist ja inimene kokku, millise baastoetuse osutaja juurde ta suunatakse ning edasi võtab inimesega edasi ühendust juba baastoetuse pakkuja  esindaja, et koostada koos inimesega tema soove ja vajaduse arvestades täpsem tegevuskava ning planeerida koos sotsiaaltöö spetsialistiga just sellele inimesele kõige sobilikumad ja vajalikumad teenusekomponendid.

Projekti käigus on võimalik pakkuda inimesele järgmisi teenusekomponente:

  • personaalne toetamine erinevates eluvaldkondades (näiteks  haiguse ägenemisel toetus pere, raviarsti, tööandja ja kogukonnaga suhtlemisel vms)
  • psühholoogiline nõustamine ja psühhoteraapia perele, pere nõustamine ja koolitus, sealhulgas kogemusnõustamine
  • intervallhoid
  • sotsiaalsete suhete toetamine
  • taastumise ja haigusega toimetuleku toetamine
  • vaimse ja motoorse võimekuse arendamine ja säilitamine
  • psühholoogiline nõustamine ja psühhoteraapia, kogemusnõustamine kliendile
  • riski- ja probleemse käitumise juhtimine
  • füüsilise aktiivsuse alane nõustamine, toetamine ja teraapiad (nt füsioteraapia, transpordi kasutamise harjutamine jne)
  • töötamise ja õppimise toetamine, sealhulgas töötamise ja hõive toetamine selleks spetsiaalselt kohandatud keskkonnas
  • vaba aja ja huvitegevuse toetamine, toetamine elukoha vahetamisel ning igapäevaelu toetamine

 

Eelpool toodud teenusekomponente on võimalik pakkuda projektiga liitunud inimesele vajadusel terve projekti kestvuse vältel, et nende kaudu aidata kaasa inimese poolt seatud eesmärkide täitmisele.

 

Juhul, kui teenusekomponentide vajadust ei näe abivajav psüühikahäirega inimene ise, kuid seda vajadust tunnetavad tema lähedased, on ka neil võimalik sotsiaaltöö spetsialistiga ühendust võtta. Võimalik, et abivajajal läheb veel aega teenusekomponentide kasutamise mõttega kohanemiseks, kuid sel ajal on võimalik projekti kaudu toetada tema lähedasi. Samuti ei pea projektiga liitumiseks olema läbitud põhjalikke uuringuid psühhiaatri poolt. Piisab sellest, kui inimene on käinud arstivastuvõtul ning saanud esmase psüühilise erivajadusega seonduva diagnoosi (v.a põhidiagnoosina alkoholism või dementsus).

Projekti ja teenusekomponentide kohta rohkema info saamiseks, samuti projektiga liitumiseks palume ühendust võtta Kohila vallavalitsuse projekti koordinaatoriga:

Kaks peamist baas- ja lisatoetuse komponentide pakkujat projektis on:

ISTE hinnakiri 2023-2024

Toimetaja: TRIIN VOODLA