Jäätmete liigiti kogumine ja taaskasutus

Alljärgnevalt on esitatud juhendid jäätmete liigiti kogumise ning info jäätmete taaskasutuse võimaluste kohta

Jäätmete käitlemise korraldamisel on aluseks Kohila valla jäätmekava 2023-2028

 

Tarbi targalt 

Iga tootega, mida sa tarbid, tekivad soovimatud või isegi kahjulikud jäätmed. Tarbi targalt:

*Vali liigse pakendita tooted.

*Võimalusel eelista kodumaist kaupa, see pole käinud ümbermaailmareisil.

*Emotsiooniostudest aitab hoiduda ostunimekiri.

*Poodi võta kaasa oma poekott.

*Kasuta kaasavõetud karpe kaalukaupade pakendamiseks.

*Ühekordsetele toodetele leia korduvalt kasutatav asendus.

 

Biojäätmete kogumise tõhustamine Kohila vallas - toetame kompostrite ja konteinerite ostmist - Kohila Vallavalitsus loobus projekti elluviimisest

Kohila Vallavalitsus sai Keskkonnainvesteeringute Keskuselt toetust projektile "Biojäätmete kogumise tõhustamine Kohila vallas" 19. jaanuari 2022 otsusega nr 1-25/132.

Projekti eesmärk oli suurendada inimeste teadlikkust ja võimekust biojäätmete liigiti kogumiseks ja kogumise kohta, toetades selleks eramajades kiirkompostrite ja kortermajades biojäätmete konteinerite ostmist. Toetusvahendid projekti raames oli ette nähtud 70 kompostri ja kuni 30 biojäätmete konteineri soetamiseks. 

Kuigi kiirkompostrite vastu on elanike huvi olnud rõõmustavalt suur, siis kahjuks on täiesti vastupidiselt läinud korterelamutele jagatavate biojäätmete konteineritega - kuigi biojäätmete liigiti kogumine on Kohila vallas juba aastaid kohustuslik ning suurtematel kortermajadel on juba konteinerid selleks ka olemas, siis enamikel kortermajadel, kus kortereid on 4-8, biojäätmete konteiner puudub ning ka nüüd ei olnud majaelanikel huvi konteinerite hankimiseks.

Seetõttu taotles Kohila Vallavalitsus võimalust projekti muutmiseks, mis aga kahjuks jäi rahuldamata, mistõttu teavitame äärmise kahetsustundega, et Kohila Vallavalitsus loobus toetuse saamisest ning konteinereid ja kiirkompostreid selle projekti raames elanikele ei jagata.

Oleme väga uhked, et soov ja huvi biojäätmete liigiti kogumiseks kiirkompostrite abiga on meie elanikel suur ning loodame siiralt, et vallavalitsusel on toetust võimalik selleks taotleda ka järgmisel aastal. Sel aastal saadud info põhjal suurendame uue taotlusega kindlasti jagatavate kiirkompostrite arvu, et võimaldada see kasutamiseks võimalikult suurele hulgale elanikkonnast.

Loodame elanike mõistvale suhtumisele! 

Täpsemate selgituste ja info osas pöörduge palun valla keskkonnanõuniku poole.

 

Kohila vallas toimub jäätmete liigiti kogumine vastavalt Kohila valla jäätmehoolduseeskirjale

Vastavalt jäätmeseadusele toimub korraldatud jäätmeveoga liitumine kõigile kinnisasja omanikele, kelle kinnistul asub suvila, elu- või äriruum või kelle kinnistul toimub elu- või äritegevus. Jäätmete liigiti kogumise nõue laieneb ka kaubanduses, tööstuses, ametiasutustes ja mujal tekkinud kodumajapidamisjäätmetega samalaadsete jäätmete kohta.

Kohila valla jäätmehoolduseeskirjaga on ette nähtud, et meie vallas kogutakse ja antakse korraldatud jäätmeveo raames üle:

  • 20 01 01 - paber ja kartong (vanapaber ja papp)
  • 20 03 01 - segaolmejäätmed
  • 20 01 08 - biolagunevad köögi- ja sööklajäätmed
  • 20 03 07 – suurjäätmed.

 

Juriidiliste isikute lisakohustused jäätmete liigiti kogumisel

Ettevõtted, asutused ja teised juriidilisest isikust ettevõtjad on lisaks eeltoodule kohustatud:

  • teavitama oma hallatavate hoonete elanikke, rentnikke või oma ettevõtete töötajaid vallas toimivast jäätmehoolduse korraldusest ning käesoleva eeskirja nõuetest (näiteks paigutades vajalikud juhendid hoone sissepääsu juurde);
  • paigutama kaubandus- ja teenindusettevõtete ning ametiasutuste sisse- ja väljakäikude juurde segaolmejäätmete mahutid, mille kasutus tagatakse vähemalt koha lahtioleku ajal, ning tagama mahuti ümbruse korrashoiu vähemalt 5 meetri ulatuses;
  • avalikuks kasutamiseks mõeldud jäätmete liigiti kogumiseks mõeldud kogumismahutitel peab olema nähtavas kohas, selgelt ja loetavalt kirjutatud, mis liiki jäätmeid sinna tohib paigutada ja jäätmeliiki täpsustav näidisloetelu. Avalikuks kasutamiseks mõeldud kogumismahutitel, sh jäätmejaamas, on soovituslik kasutada ühtset (kollane – plast-, metall- ja segapakend; sinine – paber- ja kartongpakend; roheline – klaaspakend; pruun – biojäätmed; hall ja must –segaolmejäätmed; punane – ohtlikud jäätmed) ning mitmekeelset märgistust.

Pakendite liigiti kogumine

Kohila vallas kogutakse pakendeid avalike pakendikonteineri punktide kaudu. Avalikud pakendikonteinerid on mõeldud segapakendi (kartong-, metall-, plast-, klaaspakendite) ja paberpakendite jaoks. Eraldi klaasipakendite konteinereid Kohila vallas ei ole.

Pakendid tuleb panna konteinerisse lahtiselt ning mitte panna eri liiki pakendeid üksteise sisse - selline käitusmisviis teeb pakendite ringlusessevõtu väga keeruliseks.

Avalike pakendikonteinerite tühjendamise eest vastutavad tootjavastutusorganisatsioonid, kelle märgisega on kõik konteinerid tähistatud. Avalike pakendikonteinerite asukohad Kohila vallas leiad tootjavastutusorganisatsioonide kodulehtedelt:

Kui märkate valla territooriumil avalikke pakendikonteinereid, mille sisse või kõrvale on ladustatud prügi, mis sinna ei kuulu või on konteinerite tühjendamissagedus liiga vähene, teavitage sellest vastavat taaskasutusorganisatsiooni või Kohila valla keskkonnanõunikku.

Pakendite ja teiste jäätmete suunamiseks leiad Keskkonnaministeeriumi juhendid eesti- ja venekeelsena alljärgnevalt. Koostatud juhendeid võite julgelt jagada ka teistele või suunata nad siia samasse valla kodulehele!

Jäätmete liigiti kogumise juhend eesti keeles

Jäätmete liigitu kogumise juhend vene keeles

 

Võimalused jäätmete taaskasutuseks

Alates 2021. aasta sügisest teeb Kohila Vallavalitsus koostööd Uuskasutuskeskusega, kelle poolt korraldatud kogumisringidega (vähemalt 2x aastas) antakse uus elu annetatud tervetele ja puhastele riietele, mänguasjadele, nõudele, tekstiilile (vaibad, kardinad, käterätid), mööblile ja paljudele muudele esemetele. Tegevuse eesmärk on pakkuda võimalusi kasutuskõlbulike asjade suunamiseks taaskasutusse ning vähendada jäätmete hulka. Väga sageli viiakse esemeid, mis on korralikud ja kasutuskõlbulikud jäätmejaama või prügimäele, kuigi neid annaks veel (osaliselt) kasutada - seda tehakse nii teadmatusest kui mugavusest.

Kuna Kohila vallas ei ole varasemalt olnud võimalust regulaarselt sellised esemeid mugavalt valla territooriumil taaskasutusse suunata, on nüüdsest kõigil see võimalus! Anna asjadele uus elu!

Kogumisringidest teavitatakse valla ajalehes, veebilehel ning sotsiaalmeedias.

Võimalused muude jäätmete taaskasutusse suunamiseks*

  • Puidujäätmete vastuvõtt - OÜ Priimo Mets (Iira küla, Rapla vald)
  • Puidu- ja haljastujäätmete (oksad, kännud jm) vastuvõtt - Asen OÜ (Betooni 30, Tallinn)
  • Puidujäätmete (oksad, tüved, kännud jm) vastuvõtt - SLG Energy OÜ (Männiku küla, Saku vald)
  • Puidujäätmete vastuvõtt - Puidukäitlus OÜ (Viimsi vald, Harjumaa)
  • Kändude vastuvõtt - Eesti Jäätmekäitlus OÜ (Maardu)
  • Kändude puurimine (vajalik ligipääs rasketehnikaga) või juurimine - OÜ Aru Tehnika (Tartu vald)
  • Metallijäätmete vastuvõtt - Kuusakoski AS (Ülejõe küla, Raplamaa)

*Väljatoodud ettevõtted on leitud Internetiotsingul põhjal ning tegemist pole valla lepinguliste koostööpartneritega. Teenuse kasutussoovi korral konsulteerida teenusepakkujaga.

**Kohila Vallavalitsus on avatud erinevatele koostöödele jäätmete taaskasutusse võtmisel ja ringlusesse suunamisel. Soovi korral palun kontakteeruda valla keskkonnanõunikuga.